Çağrı Merkezi 0551 045 46 41

Port Bagaj Taktırmak Yasak mı?

Portbagaj modelleri, aracınızla seyahat ederken maksimum konfordan yararlanmanıza ve benzersiz bir deneyim yaşamanıza yardımcı olmaları sebebiyle büyük önem taşıyor. Özellikle seyahate çıkarken, tatile giderken, doğa sporlarına katılırken ihtiyaç duyabileceğiniz modeller, kullanışlı ve güvenli tasarımlarıyla da fark yaratıyor. Pek çok kullanıcı ise portbagaj modellerinin yasal olup olmadığını merak ediyor. Özellikle trafikte giderken polis çevirmesine yakalanmaktan ya da araç muayenesinde olumsuz rapor almaktan çekinen otomobil sürücüleri, bu sorunun yanıtını merakla bekliyor. Peki portbagaj kullanımına dair yasalar nasıl ve bu pratik üründen faydalanabilmeniz için hangi detaylara dikkat etmeniz gerekiyor? Siz de bu sorulara yanıt arıyorsanız, sizin için hazırladığımız özel rehbere göz atabilirsiniz. İşte karşınızda portbagaj kullanma kılavuzu...

Portbagaj Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Portbagaj kullanımı, yasalarla bazı kriterlere bağlanmış durumda. Bu sebeple de ürün seçerken dikkat etmeniz gereken önemli detaylar bulunuyor. Tavan bagajı modelini aracınıza güvenle taktırabilmeniz ve bu ürünle trafikte özgürce dolaşabilmeniz için, seçtiğiniz ürünün aşağıdaki kriterleri karşılaması gerekiyor:
·        Kullanılan ürünün, aracın toplam yük taşıma sınırını artırmaması ve aracın dengesini bozmaması gerekiyor.
·        Satın alınan ürünün aracın çevre kontrolüne zarar vermemesi de büyük önem taşıyor. Bu sebeple bagaj modelinin herhangi bir noktadan taşmaması gerekiyor.
·        Tercih edeceğiniz ürünün aracınıza kalıcı olarak sabitlenmesine izin verilmiyor. Kalıcı şekilde sabitlenen modeller, aracınızın trafikten men edilmesine ve muayeneden olumsuz rapor almasına yol açıyor.
·        Aracınızın boyutuna, yük taşıma kapasitesine ve taşıma barlarına uygun portbagaj seçenekleri tercih etmeniz, yasal ve güvenli bir yolculuk için olmazsa olmaz noktalar arasında bulunuyor.

Portbagaj Ruhsata İşleniyor mi?

 Araç kullanıcılarının yanıtını en çok merak ettiği konular arasında, tavan bagajının ruhsata işlenip işlenmediği de yer alıyor. Bu noktada yaşanan kafa karışıklığının temel sebebi ise portbagaj isminin birden fazla ürünü ifade etmesi. Araçların tavanına asılan modellere de römork şeklindeki ürünlere de bu isim veriliyor ve bu sebeple de araç kullanıcıları, çeşitli problemlerle karşılaşabiliyor. 
Yukarıda bahsettiğimiz kriterleri karşılayan modelleri kullanmak için ruhsatınıza herhangi bir bilgi işlemeniz gerekmiyor. Daha basit bir şekilde ifade etmek gerekirse, güvenli ve yasal bir şekilde portbagaj kullanabilmeniz için, seçtiğiniz ürünün aracınızda tadilat kapsamına girecek çapta bir değişiklik oluşturmaması gerekiyor. Bu sebeple de taşıma barlarına ve ara atkılara monte edilebilen portatif modellerde herhangi bir işleme ihtiyaç duyulmuyor. 
Araçların arkasına bağlanan römork tipi ürünler ise tadilat kapsamına giriyor ve bu ürünlerin ruhsata işletilmesi zorunlu tutuluyor. Eğer ruhsat değişikliği ve araç tadilat projesi gibi zorlu işlemlerle uğraşmak istemiyorsanız, tavan bagajı şeklindeki modelleri tercih edebilir ve aracınızın kapasitesini hem hızlı hem de güvenli bir şekilde artırabilirsiniz.

Portbagaj Kullanımının Cezası Var mı?

Aracınıza portbagaj satın alırken kullanacağınız ürünün cezaya yol açıp açmayacağına da dikkat etmeniz gerekiyor. Yasalar tarafından belirlenen kriterlere uygun olarak seçilen modelleri kullanmanız durumunda herhangi bir ceza söz konusu olmuyor. Aracınızın projesini, ağırlık merkezini ve çevre kontrolünü  değiştirmeyen, tavanda delik oluşturmadan takılıp sökülebilen ve portatif bir yapıya sahip olan ürünler, denetimlerden rahatça geçebilmeniz için yeterli oluyor.
Araca kalıcı olarak sabitlenen, kenarlardan taşan ve araca aşırı yük bindiren modeller ise ciddi para cezası almanıza sebep olabiliyor. Aracın üzerinde herhangi bir portbagaj kullanmadan eşya taşımak da cezaya tabi hareketler arasında kabul ediliyor. Aracınızın üst bölümüne lastikle ya da iple bağlayarak yük taşımanız, ortalama bir depo benzin fiyatı kadar ceza almanıza sebep olabiliyor.
Römork şeklindeki ürünleri kullanmanız da kurallara uymamanız durumunda cezayla sonuçlanabiliyor. Römork tipi ürünleri kullanırken araç tadilat projesi çizdirmeniz, izin almanız ve yapılan değişiklikleri ruhsata işletmeniz büyük önem taşıyor. Bu işlemlerden birini bile eksik yapmanız durumunda ise ceza almanız kaçınılmaz hâle gelebiliyor. Güvensiz bir şekilde monte edilen ve izinsiz kullanılan römorklar, trafik güvenliği açısından büyük tehdit oluşturuyor ve bu sebeple de römorkla seyahat ederken trafik çevirmelerinde kontrol edilmeme gibi bir ihtimaliniz bulunmuyor. Bu kontrollerde sorumluluklarınızı yeterince yerine getirmediğinizin anlaşılması hâlinde ise farklı kriterlere göre çeşitli cezalar verilebiliyor.
Eğer siz de güvenli, kullanışlı ve pratik portbagaj modelleri ile hemen tanışmak, en cazip portbagaj fiyatları ile bütçe dostu bir alışveriş yapmak isterseniz, Bagajhane.com tarafından aracınıza özel olarak tasarlanan modelleri seçebilir ve benzersiz bir deneyime adım atabilirsiniz.